CategoriesPA Equipmentbeyerdynamic DT-297-PV/250 MkII B-Stock
beyerdynamic DT-297-PV/250 MkII B-Stock
Updated 13 May 2026
Brandbeyerdynamic
CategoryPA Equipment > Communications Equipment > Intercom Headphone/Microphone Combinations
Available at1 UK stores
beyerdynamic
Cheapest at Thomann · 1 store
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 2 OFFERS
ThomannThomann
Out of stock
ThomannThomann
Out of stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+19.0%
Volatility
4.8%
PRODUCT DESCRIPTION
  • 250 Ohms nominal impedance
  • 100dB nominal SPL
  • 10Hz-30kHz. Microphone: condenser, cardioid polar pattern
  • 40Hz-12kHz
  • 300 Ohms nominal impedance. Colour: Black. Weight: 240g (excluding cable). windscreen included