CategoriesMusical InstrumentsCelestion K12H-100TC 12 Twin-Cone Driver 8 Ohm
Celestion K12H-100TC 12 Twin-Cone Driver 8 Ohm
Updated 13 May 2026
BrandCelestion
CategoryMusical Instruments
Available at1 UK stores
Celestion
Cheapest at Gear4music · 1 store
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 1 OFFERS
Gear4musicGear4music
In stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+3.7%
Volatility
2.2%
PRODUCT DESCRIPTION
  • Specifications Nominal Diameter: 305mm / 12 Power Rating: 100W RMS Sensitivity: 97dB Nominal Impedance: 8 Ohms Frequency Range: 50Hz - 10kHz Voice Coil Diameter: 45mm / 1.75 Chassis Type: Pressed steel Magnet Type: Ferrite Coil Material: Round copper Former Material: Polyimide Cone Material: Kevlar-loaded paper Surround Material: Cloth-sealed Suspension: Single Dimensions: 333mm x 322mm x 145mm / 13.1 x 12.7 x 5.7 Xmax: 1mm / 0.04 Gap Depth: 8mm / 0.31 Voice Coil Winding Width: 10mm / 0.39 Mounting Information Overall Diameter: 309mm / 12.2 Overall Depth: 129.7mm / 5.11 Cut-Out Diameter: 283mm / 11.14 Mounting Slot Dimensions: 7.9mm / 0.31 diameter Number of Mounting Slots: 4 Mounting PCD Range: 297mm / 11.69 Weight: 3.8kg / 8.4lbs Small Signal Parameters Resonant Frequency - Fs: 55.6Hz Diaphragm Mass inc. Airload - Mms: 45.39g / 1.6oz. Mechanical Q - Qms: 2.855 Electromagnetic Q - Qes: 0.473 Moving Mass of Diaphragm - Mmd: 36.747g / 1.3oz. Total Q - Qts: 0.399 DC Resistance - Re: 5.48 Ohms Compliance Equivalent Volume - Vas: 72.04lt / 2.54ft&sup3
  • BL Product - BL: 13.55Tm Mechanical Compliance of Suspension - Cms: 0.18mm/N Voice Coil Inductance - Le: 0.67mH