DAP ZA-9250TU 250W 100V zone amplifier
DAP · Pro Audio
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
+2.4%
Volatility
1.1%
Store Intelligence
BaxBax
Buy
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • For amplifying a 100V sound system, you&apos
  • ll need a special amplifier like the DAP ZA-9250TU. This 100W zone amp has seven selectable sources, three microphone inputs and two zones.