Evans BD22REMAD EMAD Resonant Black 22" Bass Drumhead"
Evans · Drums
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
-0.7%
Volatility
1.6%
Store Intelligence
BaxBax
Buy
2Gear4musicGear 4 Music
+7.4%
Buy
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • The Evans EMAD Resonant Black bass drumhead is nothing short of special. This 10mm-thick, single-ply head features a neat 4 inch microphone port and has been furnished with the overtone-taming EMAD damping system to result in enhanced focus and consistent attack. This smart resonant head also comes painted black for a tight finish.