FBT X-Lite 112/118SA Power Bundle
FBT · DJ PA Sets
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
+4.4%
Volatility
3.5%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
2ThomannThomann
+189.3%
Buy
3ThomannThomann
+211.4%
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • FBT X-Lite 112/118SA Power Bundle@+*Bundle offer comprising*
  • 2x FBT X-Sub 118SA@+*Active Bass-Reflex Subwoofer*
  • Drivers: 18" woofer with 3"" voice coil
  • Power: 1200 W
  • Class D power amplifier
  • Frequency range: 38 - 120 Hz (-6 dB)
  • Maximum level: 136 dB
  • Crossover frequency: 80 Hz or 120 Hz
  • DSP Signal processor with 4 presets
  • Stereo input with link out
  • High-pass filter-outputs: XLR (stereo)
  • Phase switch 180°
  • M20 Thread
  • Prepared for castor mounting (castors not included)
  • Enclosure material: Birch Plywood
  • Dimensions (W x H x D): 510 x 655 x 630 mm
  • Weight: 39.0 kg
  • Colour: Black
  • 2x FBT X-Lite 112A@+*Active Full-Range Loudspeaker*
  • 2-Way
  • Equipped with: 12"" woofer
  • 1"" tweeter
  • Power: 1200 W Class D (LF) and 300 W Class D (HF)
  • Dispersion angle (nominal): 90° x 60° (H x V, rotatable)
  • Frequency range: 50 - 20000 Hz (-6 dB)
  • Maximum level: 129 dB
  • Bluetooth 5.0 for wireless music streaming and pairing of two speakers
  • 3-Channel mixer
  • Connections Channel 1 and 2: 2x XLR mic/line inputs
  • 2x 6.3 mm jack (balanced) inputs
  • 1x XLR mic/line link out male
  • Channel 3: Bluetooth 5.0
  • 30° and 45° slanted monitor angle
  • Enclosure material: Plastic with gas injection moulding to eliminate unwanted resonance
  • M10 Rigging points
  • 35 mm Speaker flange
  • Dimensions (W x H x D): 356 x 619 x 357 mm
  • Weight: 16.3 kg
  • Colour: Black
  • 2x Roadworx Multi Pole@+*Distance rod*
  • Length approx. 0.88 m to 1.36 m
  • Height adjustment with safety splint
  • Upper end: 35 mm
  • Lower end suitable for 35 mm and M20 mountings
  • Weight: 1.2 kg
  • 2x pro snake TPM 2,5@+*Professional microphone cable*
  • Length: 2,5 m
  • Rean XLR plug (made by Neutrik)
  • XLR 3 pin male / XLR 3 pin female