CategoriesLighting and StageGlobal Truss F14R20-45 Circ. Element Ø4,0m
Global Truss F14R20-45 Circ. Element Ø4,0m
Updated 13 May 2026
BrandGlobal Truss
CategoryLighting and Stage > Lighting Hardware > Trussing > Deco Truss
Available at1 UK stores
Global Truss
Cheapest at Thomann · 1 store
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 1 OFFERS
ThomannThomann
Out of stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+18.2%
Volatility
4.5%
PRODUCT DESCRIPTION
  • Circular truss piece F14
  • Section: 45° (1/8 circle)
  • Circular diameter: 4 m
  • Decorative truss suitable for home use, display applications, shop and trade, advertising, etc
  • 4-Point traverse
  • Edge size: 10 cm
  • Diameter of main pipe: 20 mm
  • Wall thickness: 2 mm
  • No single brace, but 5 mm snake snake
  • 8 Pieces are needed for a complete circle
  • Measurements (L x W x H): 1500 x 100 x 100 mm