Hosco HFPB-M1-P24 Fret Medium
Hosco · Frets and Fretwire
Hosco HFPB-M1-P24 Fret Medium
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
-1.8%
Volatility
0.7%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • Set of Fret Wire
  • Size: medium
  • Radius: 250 mm (10")
  • Hardness: HV250 - 290 (stainless steel > phosphor bronze > 18% nickel > brass)
  • 43 mm at the nut / 53 mm at the 12th fret (1st fret: 44.62 mm - 24th fret: 58.50 mm additional length by 0.5 mm)
  • Undercut: 2.5 mm from each end
  • Width of crown: 2.4 mm
  • Height of crown: 1.2 mm
  • Total height: 3.0 cm
  • Width of pivot: 0.6 mm Width of pivot with pin: 0.95 mm