CategoriesGuitars and BassesIbanez EWP17M1E-SFO PiccoloGuitar
Ibanez EWP17M1E-SFO PiccoloGuitar
Updated 13 May 2026
BrandIbanez
CategoryGuitars and Basses > Acoustic Guitars > Folk Acoustic Guitars
Available at1 UK stores
Ibanez
Cheapest at Thomann · 1 store
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 2 OFFERS
ThomannThomann
Out of stock
ThomannThomann
Out of stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+1.6%
Volatility
2.3%
PRODUCT DESCRIPTION
  • Piccolo Guitar
  • Style: Tenor Style with cutaway
  • Top: Flamed maple
  • Back and sides: Flamed maple
  • Neck: Okoume
  • Fingerboard: Purple Heart
  • Scale: 432 mm (17")
  • Nut width: 42 mm
  • 19 frets
  • Pickup 1 Ibanez undersaddle pickup and Ibanez AEQ2U preamp with built-in tuner
  • Factory tuning: 1A
  • 2E
  • 3C
  • 4G
  • 5D
  • 6A