CategoriesGuitars and BassesIbanez RGA20P1PB-CUL
Ibanez RGA20P1PB-CUL
Updated 13 May 2026
BrandIbanez
CategoryGuitars and Basses > Electric Guitars > ST Style Guitars
Available at2 UK stores
Ibanez
Ibanez RGA20P1PB-CUL
Cheapest at Gear4music · 2 stores
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 2 OFFERS
Gear4musicGear4music
In stock
ThomannThomann
Out of stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+11.2%
Volatility
4.6%
PRODUCT DESCRIPTION
  • Ibanez RGA20P1PB-CUL
  • Electric Guitar
  • Body: Basswood
  • Top: Burl poplar / maple / walnut / curly maple / panga panga
  • Bolt-on five-piece neck: Maple / walnut
  • Fingerboard: Ebony
  • Offset mother of pearl Step Dot fingerboard inlays
  • Neck profile: Neck thickness at 1st fret: 18 mm, at 12th fret: 20 mm
  • Fingerboard radius: 400 mm (15.75")
  • Scale: 648 mm (25.51"")
  • Nut width: 43 mm (1.69"")