Laserworld DS-3000RGB MK5
Laserworld · Lasers
Laserworld DS-3000RGB MK5
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
-12.4%
Volatility
16.7%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
2BaxBax
+5.4%
Buy
3ThomannThomann
+7.5%
4Gear4musicGear 4 Music
+56.9%
5BaxBax
+59.8%
6ThomannThomann
+67.4%
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • Laserworld DS-3000RGB MK5
  • Semi-Professional Full Colour Laser Pure Diode
  • With built-in ShowNET mainboard
  • 3000 mW guaranteed power
  • Red: 650 mW / 638 nm
  • Green: 900 mW / 520 nm
  • Blue: 1600 mW / 450 nm
  • Graphics-capable - 40 kpps@8°
  • Maximum scan angle: 40°
  • Full colour mixing - analogue modulation
  • Extreme sharp, intensive beams - approx. 4 mm beam diameter and low divergence of 0.9 mrad
  • Save safety settings directly in the laser and these apply in all modes
  • Easy looping through of multiple devices with power
  • DMX and ILDA
  • Several control modes: Auto
  • DMX
  • Artnet and ILDA
  • Power supply: 85 V - 250 V AC
  • 50/60 Hz
  • Power consumption: 80 W
  • Dimensions (L x W x H): 210 x 215 x 142 mm