Laserworld EL-900RGB
Laserworld · Lasers
Laserworld EL-900RGB
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
+0.9%
Volatility
0.8%
Store Intelligence
BaxBax
Buy
2ThomannThomann
+2.2%
Buy
3Gear4musicGear 4 Musicused
+4.2%
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • Laserworld EL-900RGB
  • Laser Show System
  • Fast stepper motors with 3 - 8 kpps
  • Typical total power: 900 mW
  • Guaranteed power: 800 mW
  • Power Red: 400 mW / 650 nm
  • Green power: 150 mW / 532 nm
  • Power Blue: 350 mW / 450 nm
  • Beam parameters: Approximately 3 mm / 2 mrad
  • Laser sources: Diode
  • DPSS laser
  • Laser class: 3B
  • Operating modes: Automatic mode, music mode
  • DMX
  • Power supply: 85 V - 250 V AC
  • Dimensions (W x D x H): 530 x 240 x 90 mm