CategoriesLighting and StageLaserworld PL-10.000RGB IP65
Laserworld PL-10.000RGB IP65
Updated 13 May 2026
BrandLaserworld
CategoryLighting and Stage > Lasers > Lasers
Available at1 UK stores
Laserworld
Laserworld PL-10.000RGB IP65
Cheapest at Thomann · 1 store
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 1 OFFERS
ThomannThomann
Out of stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+0.8%
Volatility
2.9%
PRODUCT DESCRIPTION
  • Laserworld PL-10.000RGB IP65
  • RGB Laser
  • Integrated digital-to-analogue converter (DAC)
  • Good white balance and linear colour gradient with high visibility
  • Power: 10,000 mW
  • Red: 3.000 mW / 638 nm
  • Green: 4,000 mW / 520 nm
  • Blue: 4,000 mW / 450 nm
  • Beam diameter: approx. 5.5 mm
  • Beam divergence: 0.9 mrad
  • Scan speed: 45 kpps@8°
  • Max. scan angle: 50°
  • Laser source: Diode
  • Laser class: 4
  • Operating modes: ILDA
  • DMX
  • LAN
  • ArtNet
  • ILDA streaming, integrated SD card, automatic mode
  • Over 120 basic patterns (plane, tunnel, grid, waves, etc.) - more can be updated by the user
  • Power supply: 85 - 250 V AC
  • 50/60 Hz
  • Power consumption: 350 W
  • Dimensions: 330 x 250 x 216 mm