RiedConn Power Distr. STG16/0-6/2K/FI
RiedConn · CEE Power Distributors
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
-0.8%
Volatility
0.3%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • Solid Rubber Power Distributor
  • Carrying handle
  • Protection class: IP40 / for indoor use only
  • Connection: Plug CEE16A 400V 5p with approx. 2m rubber cable H07RN-F 5G2,5
  • Outputs: 6 Protective contact sockets 230V 16 A with hinged lids (2 pcs/phase)