CategoriesMusical InstrumentsShure BLX14/B98-K3E Wireless Instrument System with Beta 98H/C
Shure BLX14/B98-K3E Wireless Instrument System with Beta 98H/C
Updated 12 May 2026
BrandShure
CategoryMusical Instruments
Available at1 UK stores
Shure
Cheapest at Gear4music · 1 store
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 1 OFFERS
Gear4musicGear4music
In stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+10.3%
Volatility
2.9%
PRODUCT DESCRIPTION
  • no complicated setup options One touch QuickScan finds the best open frequency for uninterrupted signal Internal microprocessor-controlled antenna keeps the unit discrete and compact Two colour LED for monitoring signal level Compatible with up to 12 other systems XLR & 1/4" audio outputsSpecifications BLX14/B98 Wireless System Available Transmitter Form Factors: Bodypack Operating Range (Up To): 100m Beta 98H/C Instrument Microphone Frequency Response: Tailored 20Hz - 20kHz Output Impedance: 150&ohm
  • Sensitivity: -56 dBV/Pa - 1.60 mV/Pa Equivalent Selfnoise: 31 dB(A) Sound Pressure: 155 dB (@ 1k&ohm
  • ) 163 dB (@ 2.5k&ohm
  • ) Dynamic Range: 124 dB Clipping Level: 3 dBV (1.4V) Transducer Type: Condenser Polar Pattern: Cardioid Connectors: TQG Interchangeable Capsule: Yes Requires Phantom Power: 11 - 52 VDC Weight: 65 g BLX4 Wireless Receiver Transmission: Analogue Type of Power Supply: External Receiver Housings: Moulded ABS Number Of Compatible Systems Per Frequency Band: 12 Scan Features: Quick Scan Rack Hardware: Optional URT2 Receiver Displays: LEDs Receiver Type: Single Image Rejection: 50 dB Typical RF Sensitivity: -105 dBm For 12dB SINAD Typical Weight: 241 g Dimensions Height: 40 mm Width: 188 mm Depth: 103 mm BLX1 Wireless Bodypack Transmitter Form Factor: Bodypack Operating Range (Up To): 100 m Battery Life Alkaline: 14 h Transmitter Housings: Moulded ABS Batteries: AA Battery Status: Multi-Colour LED Connectors: TQG Functionality: Transmitter Gain Adjustment Range: 26 dB Included Antenna: 1/4 Wave Input Impedance: 1 M&ohm
  • Weight: 75 g Dimensions: Height: 110 mm Width: 64 mm Depth: 21 mm