Solar Guitars A1.7TBOP-29 Baritone
Solar Guitars · 7 String Guitars
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
-0.5%
Volatility
0.8%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • 7-String Electric Guitar
  • Body: Ash
  • Set-in neck: Maple
  • Fingerboard: Ebony
  • Fluorescent Luminlay side markers (dots)
  • Solar logo fingerboard inlay at 12th fret
  • Fingerboard radius: 400 mm (15.75")
  • Scale: 737 mm (29"")