Yamaha DXS18XLF-D
Yamaha · Active Subwoofers
Yamaha DXS18XLF-D
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
-0.7%
Volatility
0.3%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • Yamaha DXS18XLF-D
  • Active Subwoofer
  • Equipped with: 18" With 4"" coil
  • Maximum level: 136 dB
  • Frequency range: 30 - 150 Hz
  • Ideal for today's sound engineering needs
  • High-performance 1,600 W Class-D amplifier module
  • 96 kHz DSP for true hi-resolution sound with extremely low latency
  • Equipped with Dante I/O (2 In / 2 Out) and SRC (Sample Rate Conversion) for 48 kHz compatibility
  • Access many DSP functions and presets
  • Equipped with D-XSUB processing and cardioid mode compatibility
  • Lightweight but durable wooden case with premium polyurea coating
  • Dimensions (W x H x D): 550 x 657 (with rubber feet) x 720 mm