Yamaha DZR10/DSX15 Set
Yamaha · Active Speaker PA Sets
Yamaha DZR10/DSX15 Set
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
+21.2%
Volatility
5.0%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
2ThomannThomann
+228.2%
Buy
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • Yamaha DZR10/DSX15 Set@+*Bundle offer comprising*
  • 2x Yamaha DXS15XLF@+*Active Subwoofer*
  • Equipped with: 15" With 4"" coil
  • Maximum level: 136 dB
  • Frequency range: 33 - 150 Hz
  • Ideal for today's sound engineering needs
  • High-performance 1,600 W Class-D amplifier module
  • 96 kHz DSP for true hi-resolution sound with extremely low latency
  • Access many DSP functions and presets
  • Equipped with D-XSUB processing and cardioid mode compatibility
  • Lightweight but durable wooden case with premium polyurea coating
  • Dimensions (W x H x D): 450 x 587 (with rubber feet) x 600 mm
  • Weight: 40.0 kg
  • Suitable protective cover: Article no. #474825# (not included)
  • 2x Yamaha DZR10@+*2-Way Active Speaker*
  • Equipped with: 2"" Tweeter and 10"" woofer
  • Maximum level: 137 dB
  • Frequency range: 44 - 20,000 Hz
  • Ideal for today's audio engineering needs
  • High performance 2,000 W Class-D amplifier module
  • 96 kHz DSP and FIR filter for true Hi-Res sound with lowest latency
  • Access to many DSP functions and presets
  • D-Contour and extremely reliable protection circuits
  • Setting for ground monitoring
  • Lightweight but durable wooden housing with premium polyurea coating
  • Rotatable horn and various U-mount options (UB-DZR) for flexible setup and positioning
  • Dimensions (W x H x D): 315 x 537 (with rubber feet) x 345 mm
  • Weight: 17.9 kg
  • Suitable protective cover: Article number #452709# (not included)
  • 2x K&M 21364 ""Ring Lock"" 880mm@+*Distance Rod ""Ring Lock""*
  • Steel rod for connection of speaker-satellite systems
  • Easy to use ring lock
  • The other end of the rod features a threaded bolt M20 for connector plate 24116
  • Weight: 1.2kg
  • Height: 880 mm"