CategoriesLighting and StageLaserworld DS-1000RGB MK5 B-Stock
Laserworld DS-1000RGB MK5 B-Stock
Updated 13 May 2026
BrandLaserworld
CategoryLighting and Stage > Lasers > Lasers
Available at2 UK stores
Laserworld
Cheapest at Thomann · 2 stores
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 4 OFFERS
ThomannThomann
Out of stock
ThomannThomann
Out of stock
BaxBax
Gear4musicGear4music
In stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+1.1%
Volatility
3.9%
PRODUCT DESCRIPTION
  • B-Stock, Laserworld DS-1000RGB MK5
  • powerful color laser for semi- and professional use with built-in multi-control mainboard. Guaranteed output power: 1000 mW
  • Red power: 300 mW / 638 nm
  • Green power: 300 mW / 520 nm
  • Blue power: 700 mW / 450 nm
  • Beam data: approx. 4 mm / 0.9 mrad
  • Scanner: 30 kpps@8°
  • Max. scan angle: 40°
  • Laser source: Diode
  • Laser class: 4
  • Basic patterns: over 120 (plane, tunnel, grid, waves, etc.)
  • Accessories: power cable, operating instructions, key, interlock
  • Showeditor full version software license included
  • Power supply: 85 V - 250 V AC, 50/60 Hz
  • Power consumption: 40 W
  • Dimensions: 200 x 185 x 125 mm