Laserworld DS-1000RGB MK5 B-Stock
Laserworld · Lasers
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
-6.2%
Volatility
5.5%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
2ThomannThomann
+8.2%
Buy
3BaxBax
+8.5%
4Gear4musicGear 4 Musicused
+17.8%
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • B-Stock, Laserworld DS-1000RGB MK5
  • powerful color laser for semi- and professional use with built-in multi-control mainboard. Guaranteed output power: 1000 mW
  • Red power: 300 mW / 638 nm
  • Green power: 300 mW / 520 nm
  • Blue power: 700 mW / 450 nm
  • Beam data: approx. 4 mm / 0.9 mrad
  • Scanner: 30 kpps@8°
  • Max. scan angle: 40°
  • Laser source: Diode
  • Laser class: 4
  • Basic patterns: over 120 (plane, tunnel, grid, waves, etc.)
  • Accessories: power cable, operating instructions, key, interlock
  • Showeditor full version software license included
  • Power supply: 85 V - 250 V AC, 50/60 Hz
  • Power consumption: 40 W
  • Dimensions: 200 x 185 x 125 mm