CategoriesCables and ConnectorsRiedConn Power Distributor STG16/1-6/5K
RiedConn Power Distributor STG16/1-6/5K
Updated 11 May 2026
BrandRiedConn
CategoryCables and Connectors > CEE Power Distributors
Available at1 UK stores
RiedConn
Cheapest at Thomann · 1 store
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 1 OFFERS
ThomannThomann
Out of stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+9.5%
Volatility
3.6%
PRODUCT DESCRIPTION
  • All Rubber Distributor
  • Type: STG16/01-6/5K
  • Input: 1x CEE 16A 400V 5p
  • Plug with approx. 5 m HO7RN-F 5G2.5 cable
  • LED display for each phase
  • Output: 6x 230V 16A safety plug socket
  • 1x CEE 16A 400V 5-pin socket