CategoriesGuitars and BassesYamaha THR30IIW White
Yamaha THR30IIW White
Updated 13 May 2026
BrandYamaha
Available at1 UK stores
Yamaha
Yamaha THR30IIW White
Cheapest at Thomann · 1 store
Price Alert
Get notified by email when the price drops to your target
COMPARE PRICES — 4 OFFERS
ThomannThomann
Out of stock
ThomannThomann
Out of stock
Deep Intelligence Analysis
RSI · Bollinger Bands · Buy/Sell Signal · News
PRICE HISTORY
Current
Change
+5.2%
Volatility
3.0%
PRODUCT DESCRIPTION
  • Yamaha THR30IIW White
  • Modelling combo amplifier for electric guitar
  • Built-in rechargeable battery
  • Five user memories
  • Realistic tube amplifier sounds and feel
  • 15 guitar amplifiers
  • Three bass amplifiers
  • Three microphone models and flat mode
  • Three amp modes per amp type: Modern
  • Boutique and Classic
  • Six effects: Chorus
  • Flanger
  • Phaser
  • Tremolo
  • Delay
  • Reverb
  • Built-in tuner
  • Bluetooth and USB
  • THR Remote Editor/Librarian App for desktop and mobile devices
  • One Channel
  • Power: 30 W
  • Controls: Amp Mode
  • Gain
  • Master
  • Bass
  • Middle
  • Treble
  • Effect
  • Echo/Rev
  • Guitar Output
  • Audio Output
  • Switches: Memory 1-5
  • Tap/Tuner
  • Instrument input: 6.3 mm jack
  • Aux input: 3.5 mm jack
  • Line output L/R: 2 x 6.3 mm jack
  • Headphone output: 3.5 mm stereo jack
  • USB
  • Dimensions (W x D x H): 420 x 155 x 195 mm
  • Weight: 4.3 kg
  • Colour: White
  • Includes 15 V 3 A power supply