Yamaha THR30IIW White
Yamaha · Battery Operated Amplifiers
Yamaha THR30IIW White
Buy Signal
Fair Value
Price near historical average — neutral outlook
Confidence: 50/100
RSI (14)
Need 15+ data points
Volatility (ann.)
Need more data
30d Momentum
Need 30+ data points
Price Position
No 90d range data
EMA 20
EMA 50
Need 50+ data points
90d Low / High
30d Forecast
→ Stable
Price History
Current
Change
+27.0%
Volatility
12.7%
Store Intelligence
ThomannThomann
Buy
2ThomannThomann
+18.3%
Buy
3ThomannThomann
+33.2%
4ThomannThomann
+47.0%
AI Recommendation EngineRule-based · v1
Fair Value
Confidence: 50%
Reasons to Buy
Insufficient price history for analysis
Risks / Watch Out
No significant risk factors detected
Product Fundamentals
  • Yamaha THR30IIW White
  • Modelling combo amplifier for electric guitar
  • Built-in rechargeable battery
  • Five user memories
  • Realistic tube amplifier sounds and feel
  • 15 guitar amplifiers
  • Three bass amplifiers
  • Three microphone models and flat mode
  • Three amp modes per amp type: Modern
  • Boutique and Classic
  • Six effects: Chorus
  • Flanger
  • Phaser
  • Tremolo
  • Delay
  • Reverb
  • Built-in tuner
  • Bluetooth and USB
  • THR Remote Editor/Librarian App for desktop and mobile devices
  • One Channel
  • Power: 30 W
  • Controls: Amp Mode
  • Gain
  • Master
  • Bass
  • Middle
  • Treble
  • Effect
  • Echo/Rev
  • Guitar Output
  • Audio Output
  • Switches: Memory 1-5
  • Tap/Tuner
  • Instrument input: 6.3 mm jack
  • Aux input: 3.5 mm jack
  • Line output L/R: 2 x 6.3 mm jack
  • Headphone output: 3.5 mm stereo jack
  • USB
  • Dimensions (W x D x H): 420 x 155 x 195 mm
  • Weight: 4.3 kg
  • Colour: White
  • Includes 15 V 3 A power supply